مقالات آموزشی کمپ

حفاظت از محیط زیست در سفر | 7 اصل اساسی “هیچ ردی از خود در طبیعت باقی نگذارید”

رفتار درست با طبیعت و ۷ اصل اساسی

به طبیعت می‌روید؟ قصد کمپینگ و چادر زدن دارید؟ پس باید 7 اصل “هیچ ردی از خود باقی نگذاریدLeave No Trace را بدانید (و تمرین کنید!).

طبیعت‌گرد هستید و قصد چادر زدن و خوابیدن در زیر ستاره‌ها را دارید. به همراه شما نیز همسفرانی هستند که بار اول است تجربه کمپینگ را دارند، پس بیایید این ۷ اصل را با یکدیگر مرور کنیم تا شما هم به عنوان نماینده طبیعت از آن حفاظت کنید. همیشه گفته شده طبیعت را همانگونه که بود ترک کنید. هیچ ردی از خود باقی نگذارید. بیایید یک قدم فراتر برویم طبیعت را بهتر از پیش رها کنیم.

به این معنی که اگر زباله‌ای در آن ریخته شده جمع‌آوری کنیم. یا آتش کمپی اگر روشن مانده خاموش کنیم و باقیمانده آن را جمع کنیم. ما همه در قبال زیبایی‌های طبیعت مسئولیم. پس دانستن این ۷ اصل برای همه ما ضروری است. با ما همراه باشید.

چه در حال کمپینگ باشید، چه از درختان شکوفه دیدن می‌کنید، یا اگر به سادگی در حال کاوش در حیاط خلوت خود هستید، این راهنما برای شما مناسب است. مبتدیان باید این راهنما را به طور کامل بخوانند و اغلب به آن مراجعه کنند، کاوشگران باتجربه باید هفت اصل را در همه جا گسترش دهند، و آن را به دیگران نیز آموزش دهند.

اصل 1: از قبل برنامه‌ریزی کنید و آماده شوید

قبل از شروع ماجراجویی در هوای تازه، بسیار مهم است که از قبل برنامه‌ریزی کنید و آماده شوید. برنامه‌ریزی نامطلوب نه تنها ایمنی شما را به خطر می‌اندازد، بلکه این احتمال را افزایش می‌دهد که شما و کسانی که ممکن است با آنها در فضای باز باشید، به محیط‌زیست آسیب برسانند.

به عنوان مثال، ندانستن جایی که می‌توانید چادر بزنید، می‌تواند به طور بالقوه شما را از طریق یک قطعه زمین حفاظت‌شده با تیرک‌های چادر دور کند. اگر قصد دارید یک آتش کمپ داشته باشید، بدانید که آیا می‌توانید از یک منبع بیرونی چوب بیاورید یا نیاز دارید از منطقه محلی چوب تهیه کنید. عدم آماده‌سازی می‌تواند آفات ناخواسته را از طریق الوارهای وارد شده از مناطق جنگلی بیگانه و غیرمجاز وارد کند.

بنابراین، یک کلمه به خردمندان: آماده شوید، آماده شوید و از قبل برنامه‌ریزی کنید – به خاطر خودتان و طبیعت.

هیچ ردی از خود باقی نگذارید توصیه می‌کند:

 • قوانین و نگرانی‌های خاص منطقه‌ای که از آن بازدید خواهید کرد را بدانید.
 • برای آب و هوای شدید، خطرات یا شرایط اضطراری آماده شوید.
 • برای جلوگیری از تلف شدن وقتتان، سفر خود را برنامه‌ریزی کنید.
 • در صورت امکان در گروه‌های کوچک بازدید کنید. تقسیم گروه‌های بزرگتر را به گروه‌های کوچکتر در نظر بگیرید.
 • بسته‌بندی مجدد مواد غذایی برای به حداقل رساندن ضایعات
 • از یک نقشه و یک قطب‌نما برای حذف استفاده از رنگ علامت‌گذاری، حفره سنگی یا پرچم استفاده کنید.

می‌توانید قبل از سفر با افراد محلی که در این زمینه فعالیت می‌کنند تماس بگیرید. برای هر فعالیتی که در طبیعت قصد انجام آن را دارید مانند آفرود، کمپینگ،‌ کوهنوردی، دره‌نوردی و… بهترین راه مشورت با افراد محلی است.

نحوه انتخاب مکان مناسب برای چادر زدن و کمپینگ

کمپینگ در مکان مناسب برای اینکه ردی از خودتان در طبیعت باقی نگذارید

اصل 2: سفر و کمپ روی سطوح بادوام

هنگام پیاده‌روی و کمپینگ، به‌ویژه در مناطق خلوت یا مناطق کمپینگ مشخص شده، ضروری است که روی سطوح بادوام قدم بزنید و کمپ بزنید. مناطقی که هم سطح هستند و تا حدودی فاقد پوشش گیاهی هستند، برای کمپینگ و پیاده‌روی ایده‌آل هستند.

برعکس، بخش‌هایی از زمین‌هایی که دارای پوشش گیاهی ضخیم، خاک‌های سست و/یا نشانه‌های آشکاری از فعالیت حیوانات هستند باید به حال خود رها شوند.

هیچ ردی از خود باقی نگذارید توصیه می‌کند:

 • سطوح بادوام شامل مسیرهای پیاده‌روی و مکان‌های کمپینگ، سنگ، شن، علف‌های خشک یا برف است.
 • از مناطق ساحلی با کمپینگ حداقل ۶۰ متر از دریاچه‌ها و نهرها فاصله بگیرید. به خصوص در فصول سیل‌آسا.
 • کمپینگ‌های خوب پیدا می‌شوند، نیاز نیست که آنها را بسازید. تغییر یک محوطه برای چادر زدن ضروری نیست.

در مناطق عمومی

 • در مسیرهایی که برای پیاده‌روی و کمپینگ‌ موجود است، استفاده کنید. مسیر جدیدی نسازید.
 • زمانی که جاده خیس یا گل‌آلود است در وسط مسیر پیاده‌روی کنید.
 • در مناطقی پیاده‌روی کنید یا کمپ بزنید که پوشش گیاهی کمی موجود باشد.

در مناطق بکر

 • استفاده پراکنده برای جلوگیری از ایجاد کمپینگ و مسیرهای پیاده‌روی.( از خود ردی باقی نگذارید)
 • از مکان‌هایی که در حال تغییر است، دوری کنید.
 • برای جلوگیری از مختل کردن زندگی گیاهان و جانوران اطراف خود، سعی کنید در مسیرهای تعیین‌شده سفر کنید و در مناطق پر استفاده کمپ بزنید.

اصل 3: زباله‌ها را به درستی دفع کنید

از هفت اصل Leave No Trace، به احتمال زیاد با شماره سه بیشتر آشنا هستید … زیرا ما هر روز آن را تمرین می‌کنیم. هنگام بودن در فضای باز، در نحوه دفع زباله‌ها هوشیار و فعال باشید. اقلام را به مواد قابل بازیافت، مواد کمپوست‌پذیر و زباله‌های تر، دسته‌بندی کنید و در مواقعی که فرصت‌ پیش آمد، آن‌ها را بر این اساس دور بریزید. مطمئن شوید که هر چیزی را که آورده‌اید، با خودتان می برید. و وقتی چیزی نامناسب مانند زباله دیدید، لطفاً آن را بردارید و  Leave It Better، طبیعت را بهتر از قبل رها کنید.

هیچ ردی از خود باقی نگذارید توصیه می‌کند:

 • کمپینگ و مکان‌های استراحت خود را از نظر زباله یا غذاهای ریخته شده بازرسی کنید. تمام زباله‌ها، مواد غذایی باقیمانده و زباله‌ها را جمع‌آوری کنید.
 • زباله‌های جامد انسانی را در سوراخ‌های حفر شده به عمق ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر، حداقل ۶۰ متر دور از آب، اردوگاه و مسیرهای پیاده‌روی بگذارید. پس از اتمام سوراخ را بپوشانید و پنهان کنید.
 • دستمال توالت و محصولات بهداشتی را حتما با خودتان بیاورید و در کیسه زباله قرار دهید.
 • برای شستن خود یا ظروف خود، آب را در فاصله ۶۰ متری از نهرها یا دریاچه‌ها ببرید و از مقادیر کمی‌ صابون زیست تخریب‌پذیر استفاده کنید.
 • هنگام بسته‌بندی کیت آشپزی خود، به آوردن سه ظروف یا کیسه جداگانه فکر کنید تا بتوانید زباله‌های خود را در سه دسته ذکر شده جمع‌ کنید.

روش جمع آوری زباله ها از طبیعت

اصل 4: آنچه را که می‌یابید رها کنید

این یکی کاملاً ساده است: آنچه را که پیدا می‌کنید به حال خود رها کنید، یا حداقل، آن را دقیقاً همان‌طور که پیدا کرده‌اید برگردانید. زیست‌شناسان، حافظان محیط‌زیست، دانشمندان میدانی و امثال اینها در این عمل استاد هستند. اگر به منظور کشف گنجینه‌های پنهان، سنگ‌ها را برداشتید، مطمئن شوید که آنها را به حالت طبیعی خود بازگردانید.

حتی در ساحل دریا ازبرداشتن صدف‌ها خودداری کنید. حتی از پرت کردن مجدد آنها به دریا نیز اجتناب کنید. طبیعت کار خودش را بلد است!

همین رویه در مورد آثار فرهنگی و تاریخی نیز صادق است. زندگی گیاهی هنوز زنده فقط در صورت لزوم و با نهایت دقت باید جابجا شود.

هیچ ردی از خود باقی نگذارید توصیه می‌کند:

 • گذشته را حفظ کنید: بناها و آثار فرهنگی یا تاریخی را بررسی کنید، اما دست نزنید.
 • سنگ‌ها، گیاهان و دیگر اشیاء طبیعی را به محض پیدا کردنشان رها کنید.
 • از برداشتن و حمل گونه‌های غیر بومی‌ خودداری کنید.
 • از ساختن سازه، مبلمان یا حفر سنگر خودداری کنید.

نکته حرفه‌ای: اگر می‌خواهید به طور موقت کمی‌ از طبیعت را در امتداد مسیر یا محل کمپینگ خود جابه جا کنید، از قبل (یا با تلفن خود!) یک تصویر ذهنی خوب و واضح بگیرید تا بتوانید آن را به درستی برگردانید.

اصل 5: اثرات آتش کمپ را به حداقل برسانید

در چند سال گذشته، به‌ویژه در جنگل‌ها، همه ما به‌شدت متوجه شده‌ایم که چگونه یک آتش‌سوزی (یا جرقه) بی‌گناه می‌تواند سرکش باشد و باعث هرج و مرج مطلق شود.

اصل پنجم هیچ ردی از خود باقی نگذارید با هدف از بین بردن هرج و مرج در آینده، قبل از هر چیز، از خود این سوال را می‌پرسد: آیا در وهله اول به یک آتش‌ کمپ نیاز دارید؟ در حالت ایده‌آل، اگر فقط به دنبال پختن و تهیه غذا هستید، یک اجاق گازی یا برقی این کار را انجام می‌دهد. برای گرم کردن یک کنسرو لوبیا نیازی به برافراشتن آتش بزرگ نیست.

اما، اگر می‌خواهید گرم بمانید یا تا دیروقت بیدار بمانید و داستان‌هایی را در مورد ستارگان و درخشش آتش روشن به اشتراک بگذارید، پس ادامه دهید و (مسئولانه) آتشی بسازید تا حوادث ناگوار آتش کمپ را به حداقل برسانید.

هیچ ردی از خود باقی نگذارید توصیه می‌کند:

آتش کمپ می‌تواند اثرات ماندگاری بر محیط داشته باشد. از یک اجاق گاز سبک برای پخت و پز استفاده کنید و از فانوس شمع برای نور لذت ببرید.

در مواردی که آتش‌ درست کردن مجاز است، از حلقه‌های آتش، تشت‌های آتش یا آتش تپه‌ها استفاده کنید.

آتش را کوچک نگه دارید. فقط از چوب‌هایی از روی زمین استفاده کنید که با دست شکسته می‌شوند.

تمام چوب و زغال سنگ را بسوزانید تا خاکستر شود، آتش را کاملا خاموش کنید، سپس خاکستر خنک را پخش کنید.

اصل 6: به حیات وحش احترام بگذارید

ششمین اصل بدون هیچ ردپایی با اصل چهارم مطابقت دارد. در حالی که همه ما عاشق تماشای حیات وحش هستیم، بهتر است این کار را از راه دور انجام دهیم، هرگز به موجودات خونگرم یا خونسردی که این سیاره را با آنها شریک هستیم نزدیک نشوید. مثلاً برداشتن یک وزغ بی‌حال یا لاک‌پشت کند ممکن است هیچ به نظر برسد، ولی شما استرس زیادی به آن حیوان وارد می‌کنید. شما می‌توانید – باز هم ناخواسته – به آنها آسیب برسانید.

مجموعه‌ای از پارک‌های محلی و ملی، گشت‌های با راهنما ارائه می‌کنند، که بسیاری از آن‌ها به کسانی که در کنار آن هستند کمک می‌کند تا حیات وحش را شناسایی کنند. این گشت‌وگذارهای کمک‌شده بهترین‌ها هستند، و به تماشاگران این امکان را می‌دهند که جانورانی را ببینند که در غیر این صورت ممکن است با آن‌ها مواجه نشوند، در این صورت شما از آن حیوانات و خطراتشان ایمن هستید و آنها از دست‌هایی که ممکن است ناخواسته به آنها آسیب برساند.

هیچ ردی از خود باقی نگذارید توصیه می‌کند:

 • حیات وحش را از دور مشاهده کنید. آنها را دنبال نکنید و به آنها نزدیک نشوید.
 • هرگز به حیوانات غذا ندهید. تغذیه ما به سلامت آنها آسیب می‌رساند، رفتارهای طبیعی را تغییر می‌دهد و آنها را در معرض شکارچیان و سایر خطرات قرار می‌دهد.
 • با ذخیره‌سازی ایمن جیره و زباله از حیات وحش و مواد غذایی خود محافظت کنید.
 • حیوانات خانگی را همیشه کنترل کنید یا آنها را در خانه رها کنید.
 • از حیات وحش در مواقع حساس اجتناب کنید: جفت‌گیری، لانه‌سازی، همراه با توله‌ها یا خواب زمستانی.

اصل 7: نسبت به سایر گروه‌ها و مسافران حس مسئولیت داشته باشید

اصل آخر بدون شک قانون طلایی است: با دیگران همان کاری را انجام دهید که دوست دارید آنها با شما انجام دهند. که از دیدگاه یک مرد یا زن در فضای باز به معنای فهرستی از چیزها است.

کمی‌ زباله در مسیر پیاده‌روی پخش می‌شود؟ آنها را جمع‌آوری کنید و آن تکه زباله را به درستی دور بریزید. به کسی توجه کرده‌اید که گم شده به نظر می‌رسد؟ اجازه دهید آنها به نقشه میدانی شما نگاه کنند. دروازه‌هایی را که باز می‌کنید ببندید. از مناطق پرکاربردی استفاده کنید که نقاطی برای چادر زدن در آن وجود دارد. حیوانات خانگی خود را برای ایمنی دیگران، تحت کنترل داشته باشید.

هیچ ردی از خود باقی نگذارید توصیه می‌کند:

 • به سایر بازدیدکنندگان احترام بگذارید و از کیفیت تجربه آنها محافظت کنید.
 • مودب باشید. به سایر گروه‌ها احترام بگذارید.
 • هنگام برخورد با انبوه جمعیت به سمت سراشیبی مسیر بروید.
 • دور از مسیرها و بازدیدکنندگان دیگر کمپ بزنید.
 • اجازه دهید صداهای طبیعت غالب شوند. از صداها و موسیقی‌های بلند پرهیز کنید. صداهای بلند و استفاده از اسپیکر در طبیعت به خصوص در شب حیوانات را به شدت می‌ترساند. از موسیقی نواخته شده توسط طبیعت لذت ببرید.

تمامی این موارد مربوط به لذت بردن از طبیعت بدون آسیب رساندن به آن است و حتی برای حفظ جان و ایمنی شماست. پس به دقت آنها را بخوانید تا از سفر بی‌خطر خود لذت ببرید.

گروه تولیدی مجیکمپ با تولید وسایل ضروری کمپینگ آماده خدمت‌رسانی به شما طبیعتگردان عزیز است. ما با تولید با کیفیت‌ترین وسایل و لوازم ضروری و با قیمتی مناسب شما را در سفرهای خاطره‌انگیزتان همراهی خواهیم کرد. گروه مجیکمپ همواره خواستار سفری بدون دغدغه و شاد برای دوستان خود است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید